Yageo RT1206FRE07169RL
RT1206FRE07169RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE07169RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 169 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE07169RL.pdf
Availability of RT1206FRE07169RL
QUANTITY
RT1206FRE07169RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE07169RL
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE07169RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)169
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE07169RL
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE07169RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE07169RL Details Description
Related parts for RT1206FRE07169RL
RES SMD 150K OHM 5% 2/3W 1206 datasheet.pdf
CONN SPRING 4POS DUAL .217 PCB datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator 1.2A (Switch) Backlight 8-MLF (2x2) datasheet.pdf
IC DAC 12BIT QUAD 3V 20-SSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 3.8A 27 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 70UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf