Yageo RT1206FRE07255RL
RT1206FRE07255RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE07255RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 255 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE07255RL.pdf
Availability of RT1206FRE07255RL
QUANTITY
RT1206FRE07255RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE07255RL
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE07255RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)255
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)