Yageo RT1206FRE0725R5L
RT1206FRE0725R5L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE0725R5L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 25.5 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE0725R5L.pdf
Availability of RT1206FRE0725R5L
QUANTITY
RT1206FRE0725R5L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE0725R5L
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE0725R5L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)25.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE0725R5L
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE0725R5L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE0725R5L Details Description
Related parts for RT1206FRE0725R5L
LED WHITE DIFF 2SMD R/A datasheet.pdf
IC CLK ZDB 10OUT 133MHZ 24TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 4UH 11.8A 8 MOHM SMD datasheet.pdf
MINI D RIBBON 40 CONTACT datasheet.pdf
IC ANLG SWITCH ARRAY 8X12 44PLCC datasheet.pdf
CONN HDR 6POS .100 HORIZ SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT PIN datasheet.pdf