Yageo RT1206FRE0742K2L
RT1206FRE0742K2L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE0742K2L
Brief Description
RES SMD 42.2K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE0742K2L.pdf
Availability of RT1206FRE0742K2L
QUANTITY
RT1206FRE0742K2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE0742K2L
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE0742K2L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)42.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE0742K2L
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE0742K2L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE0742K2L Details Description
Related parts for RT1206FRE0742K2L
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
IC HOT-SWAP CONTROLLER 6-TDFN datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 5% 400VDC 2416 datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 480V 30A DIN RAIL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf
CABLE 4COND 6AWG BLK SHLD 1000' datasheet.pdf
FIXED IND 2.7MH 38MA 34 OHM SMD datasheet.pdf