Yageo RT1206FRE07442KL
RT1206FRE07442KL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE07442KL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 442K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE07442KL.pdf
Availability of RT1206FRE07442KL
QUANTITY
RT1206FRE07442KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE07442KL
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE07442KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)442k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE07442KL
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE07442KL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE07442KL Details Description
Related parts for RT1206FRE07442KL
RES SMD 2.55KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 12NS 28SOJ datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
LED PM INDICATOR FLUSH GREEN datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 50MA 800 MOHM datasheet.pdf
TRANS NPN 15V 0.7A SPA datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3.5 BRASS 16MM datasheet.pdf
625 DIP HDR SCRW MACH CONTACT datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
381 TB PLU PLU W/HANDLE datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf