Yageo RT1206FRE0747K5L
RT1206FRE0747K5L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE0747K5L
Brief Description
RES SMD 47.5K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE0747K5L.pdf
Availability of RT1206FRE0747K5L
QUANTITY
RT1206FRE0747K5L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE0747K5L
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE0747K5L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE0747K5L
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE0747K5L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE0747K5L Details Description
Related parts for RT1206FRE0747K5L
RES SMD 274K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MOSFET DVR ADAPTIVE PWR 8SOIC datasheet.pdf
ACCY PWR SUPPLY 12VDC 1A ADAPT datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.21 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP 80CRI 2SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
23 MTE HDR SRRA SFMNT .100CL datasheet.pdf
CAP 80KVP 1200PF 20% datasheet.pdf
LED XLAMP XP-L 5000K WHITE SMD datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 10% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf