Yageo RT1206FRE074K53L
RT1206FRE074K53L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE074K53L
Brief Description
RES SMD 4.53K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE074K53L.pdf
Availability of RT1206FRE074K53L
QUANTITY
RT1206FRE074K53L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE074K53L
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE074K53L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.53k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE074K53L
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE074K53L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE074K53L Details Description
Related parts for RT1206FRE074K53L
IC REG CTRLR FLYBK ISO VM 16SOIC datasheet.pdf
EVALUATION MODULE FOR TPS799XX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP 1MM SLD datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 9VWM 15.4VC SMC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 4SMD datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 100MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
SNAPPER HOSE CLAMP WHITE datasheet.pdf
308FXE2-SC-80 SWITCH datasheet.pdf
D-SUB FILTER 15POS IP67 datasheet.pdf