Yageo RT1206FRE07562RL
RT1206FRE07562RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE07562RL
Brief Description
RES SMD 562 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE07562RL.pdf
Availability of RT1206FRE07562RL
QUANTITY
RT1206FRE07562RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE07562RL
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE07562RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)562
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE07562RL
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE07562RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE07562RL Details Description
Related parts for RT1206FRE07562RL
TERM FORK VINYL INS LOCK #6 BLUE datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG RED 100' datasheet.pdf
VARISTOR 459V 400A DISC 5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
ENCLOSURE LPAX NEMA 4 IP65 datasheet.pdf
ZACK STRIP 10-SECTION WHITE datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 750MA 50 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 6.5A 9 MOHM SMD datasheet.pdf