Yageo RT1206FRE07680RL
RT1206FRE07680RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE07680RL
Brief Description
RES SMD 680 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE07680RL.pdf
Availability of RT1206FRE07680RL
QUANTITY
RT1206FRE07680RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE07680RL
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE07680RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)680
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE07680RL
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE07680RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE07680RL Details Description
Related parts for RT1206FRE07680RL
IDC CABLE - MKR10K/MC10G/MKR10K datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 6.35MM 7POS OR datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 4.7V SOT323 datasheet.pdf
CONN HEADER 34PS R/A SHORT LATCH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 100M OHM 5% 1/5W 0805 datasheet.pdf
RES 649K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
LIGHT PIPE 3MM RND LENS datasheet.pdf
CAP CER 4PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 120NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf