Yageo RT1206FRE076K04L
RT1206FRE076K04L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE076K04L
Brief Description
RES SMD 6.04K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE076K04L.pdf
Availability of RT1206FRE076K04L
QUANTITY
RT1206FRE076K04L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE076K04L
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE076K04L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.04k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE076K04L
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE076K04L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE076K04L Details Description
Related parts for RT1206FRE076K04L
RES SMD 200KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 100MA UNREG datasheet.pdf
RES SMD 10.7KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A SOT23-5 datasheet.pdf
RES 470K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
IC REG BCK ISO ADJ 0.3A DL 8WSON datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 7.5A 125V datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 240POS .050 SMD datasheet.pdf