Yageo RT1206FRE07732KL
RT1206FRE07732KL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE07732KL
Brief Description
RES SMD 732K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE07732KL.pdf
Availability of RT1206FRE07732KL
QUANTITY
RT1206FRE07732KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE07732KL
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE07732KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)732k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE07732KL
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE07732KL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE07732KL Details Description
Related parts for RT1206FRE07732KL
CONN BASE SIDE ENTRY SZ3 PG21 datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM VM 14-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 WW datasheet.pdf
CAP CER 330PF 5KV NP0 3640 datasheet.pdf
RES SMD 133 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 2.94K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 600V 30A DIN RAIL datasheet.pdf
CAP CER 22PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf
SOCKET HEAD SCREW CAP M5 BLK datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -40°C - 125°C AEC-Q200 Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf