Yageo RT1206FRE07866KL
RT1206FRE07866KL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE07866KL
Brief Description
RES SMD 866K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE07866KL.pdf
Availability of RT1206FRE07866KL
QUANTITY
RT1206FRE07866KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE07866KL
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE07866KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)866k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE07866KL
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE07866KL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE07866KL Details Description
Related parts for RT1206FRE07866KL
DIODE ZENER 11V 1W PMDS datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 32.2VC DO204AC datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IC PFC CTLR 205W 90V ESIP datasheet.pdf
WHITE LED ARRAY datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10V 10% 2812 datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 48POS 0.50MM R/A datasheet.pdf