Yageo RT1206FRE0791RL
RT1206FRE0791RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE0791RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 91 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE0791RL.pdf
Availability of RT1206FRE0791RL
QUANTITY
RT1206FRE0791RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE0791RL
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE0791RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)91
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE0791RL
Related LinksRT1206F, RT1206FRE0791RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE0791RL Details Description
Related parts for RT1206FRE0791RL
IC REG LDO -5V 1.5A TO220AB datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .100 RT/A SMD datasheet.pdf
CONN FFC RCPT 6POS 2.54MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 51A D2PAK datasheet.pdf
BUSHING POLISHING LC SC METAL datasheet.pdf
MECHNCL SAMPLE VTM FULL CHIP SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HDR 17POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf