Richtek USA Inc. RT9018A-10GSP
RT9018A-10GSP picture photo
Mfg. Part Number
RT9018A-10GSP
Brief Description
IC REG LDO 1V/ADJ 3A 8SOP
Datasheet Download
RT9018A-10GSP.pdf
Availability of RT9018A-10GSP
QUANTITY
RT9018A-10GSP Order Process
Ship out your order
Specifications of RT9018A-10GSP
Internal Part NumberEIS-RT9018A-10GSP
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed or Adjustable
Voltage - Output1V, Adjustable
Current - Output3A
Voltage - Dropout (Typical)0.21V @ 3A
Number of Regulators1
Voltage - Input1.4 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)3.2A
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package8-SOP-EP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT9018A-10GSP
Related LinksRT9018, RT9018A-10GSP Datasheet, Richtek USA Inc. Distributor
RT9018A-10GSP Details Description
Related parts for RT9018A-10GSP
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
IC FIFO 131X18 2.5V 4NS 240BGA datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS .100" STACKER datasheet.pdf
CAP FILM 5600PF 5% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf