Richtek USA Inc. RT9167A-33GB
RT9167A-33GB picture photo
Mfg. Part Number
RT9167A-33GB
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.5A SOT23-5
Datasheet Download
RT9167A-33GB.pdf
Availability of RT9167A-33GB
QUANTITY
RT9167A-33GB Order Process
Ship out your order
Specifications of RT9167A-33GB
Internal Part NumberEIS-RT9167A-33GB
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output500mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 7V
Current - Limit (Min)500mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT9167A-33GB
Related LinksRT9167, RT9167A-33GB Datasheet, Richtek USA Inc. Distributor
RT9167A-33GB Details Description
Related parts for RT9167A-33GB
IC PFC CTRL AVERAGE CURR 16TSSOP datasheet.pdf
IC I2C MUX 4CH 20-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING 1 1/2" BK 4' datasheet.pdf
RES 150 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
QUICK DISCONNECT STANDARD CONN datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
UNIVERSAL TRIM KIT 800MM X 750MM datasheet.pdf