| Internal Part Number | EIS-RTE1000N34 | |
| Standard Package | 1,950 | |
| Category | Switches | |
| Family | DIP Switches | |
| Series | RTE | |
| Packaging | Tube | |
| Circuit | Gray Code | |
| Number of Positions | 10 | |
| Current Rating | 100mA | |
| Voltage Rating | 30VDC | |
| Actuator Type | Rotary for Tool | |
| Actuator Level | Flush, Recessed | |
| Contact Material | Bronze | |
| Contact Finish | Gold | |
| Height Above Board | 0.167" (4.25mm) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Termination Style | PC Pin | |
| Pitch | 0.100" (2.54mm), Full | |
| Washable | No | |
| Features | - | |
| Body Material | Polyphenylene Sulfide (PPS) | |
| Length | 0.291" (7.40mm) | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C | |
| Mechanical Life | 20,000 Steps | |
| Electrical Life | - | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | RTE1000N34 | |
| Related Links | RTE10, RTE1000N34 Datasheet, C&K Components Distributor | |
| BK/GMD-3-R | FUSE GLASS 3A 250VAC 5X20MM | datasheet.pdf | ||