Vishay Sfernice RTO020F470R0JTE3
RTO020F470R0JTE3 picture photo
Mfg. Part Number
RTO020F470R0JTE3
Brief Description
RES 470 OHM 20W 5% TO220
Datasheet Download
RTO020F470R0JTE3.pdf
Availability of RTO020F470R0JTE3
QUANTITY
RTO020F470R0JTE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of RTO020F470R0JTE3
Internal Part NumberEIS-RTO020F470R0JTE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRTO Power Thick Film Resistors 20 W and 50 W
PackagingTube
Resistance (Ohms)470
Tolerance±5%
Power (Watts)20W
CompositionThick Film
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.398" L x 0.177" W (10.10mm x 4.50mm)
Height0.606" (15.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RTO020F470R0JTE3
Related LinksRTO020F4, RTO020F470R0JTE3 Datasheet, Vishay Sfernice Distributor
RTO020F470R0JTE3 Details Description
Related parts for RTO020F470R0JTE3
SWITCH KEYLOCK SPST ON-OFF 115V datasheet.pdf
RES SMD 221K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
Connector Receptacle 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 1.01K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 113K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
SAFETY MAT 600X400MM datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 460MA 210 MOHM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 35A datasheet.pdf