Vishay Sfernice RTO020F56R00JTE3
RTO020F56R00JTE3 picture photo
Mfg. Part Number
RTO020F56R00JTE3
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 56 OHM 20W 5% TO220
Datasheet Download
RTO020F56R00JTE3.pdf
Availability of RTO020F56R00JTE3
QUANTITY
RTO020F56R00JTE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of RTO020F56R00JTE3
Internal Part NumberEIS-RTO020F56R00JTE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRTO Power Thick Film Resistors 20 W and 50 W
Standard Package50
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRTO 20
PackagingTube
Resistance (Ohms)56
Tolerance±5%
Power (Watts)20W
CompositionThick Film
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.398" L x 0.177" W (10.10mm x 4.50mm)
Height0.606" (15.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RTO020F56R00JTE3
Related LinksRTO020F5, RTO020F56R00JTE3 Datasheet, Vishay Sfernice Distributor
RTO020F56R00JTE3 Details Description
Related parts for RTO020F56R00JTE3
TERM BLOCK CARDEDGE 18POS TIN datasheet.pdf
HOLDER BATT ENCLOSED 8 AA W/CORD datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 4.83MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS PIN datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 10% 1KVDC RAD datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 70NS 48WFBGA datasheet.pdf
RES 4.75M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 6POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
CAP CER 330UF 4V X5R 1210 datasheet.pdf
SWITCH PLNGR SPST-NO 6A datasheet.pdf
AC/DC WALL MNT ADPTR 5.95V 5.95W datasheet.pdf