Recom Power RV-1505D/P
RV-1505D/P picture photo
Mfg. Part Number
RV-1505D/P
Brief Description
CONV DC/DC 2W 15VIN +/-05VOUT
Datasheet Download
RV-1505D/P.pdf
Availability of RV-1505D/P
QUANTITY
RV-1505D/P Order Process
Ship out your order
Specifications of RV-1505D/P
Internal Part NumberEIS-RV-1505D/P
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE RV
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)200mA, 200mA
Power (Watts) - Manufacture Series2W
Voltage - Isolation6kV (6000V)
Package / Case24-DIP Module (14 Leads)
Size / Dimension1.27" L x 0.58" W x 0.45" H (32.4mm x 14.7mm x 11.4mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency75%
Power (Watts) - Max2W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RV-1505D/P
Related LinksRV-15, RV-1505D/P Datasheet, Recom Power Distributor
RV-1505D/P Details Description
Related parts for RV-1505D/P
IC ETHERNET TRANSCEIVER 56-LLP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 5V +/-12V 12V 80W datasheet.pdf
SENSOR 3000PSIS 1/4 NPT 4-20 MA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 24POS datasheet.pdf
SPIRAL WRAP .12 3.2MM X 500' datasheet.pdf
REFRIGERATOR DOOR SWITCH NC datasheet.pdf
RES 4.99 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf