Recom Power RV-2415S/R6.4
RV-2415S/R6.4 picture photo
Mfg. Part Number
RV-2415S/R6.4
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 2W 24VIN 15VOUT
Datasheet Download
RV-2415S/R6.4.pdf
Availability of RV-2415S/R6.4
QUANTITY
RV-2415S/R6.4 Order Process
Ship out your order
Specifications of RV-2415S/R6.4
Internal Part NumberEIS-RV-2415S/R6.4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-isolation DC/DC Converters in Medical and IGBT Application
High Isolation Medical Grade DC-DC Converters
Standard Package15
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE RV/R
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21.6V
Voltage - Input (Max)26.4V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)132mA
Power (Watts) - Manufacture Series2W
Voltage - Isolation6.4kV (6400V)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (14 Leads)
Size / Dimension1.27" L x 0.58" W x 0.45" H (32.4mm x 14.7mm x 11.4mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max2W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RV-2415S/R6.4
Related LinksRV-241, RV-2415S/R6.4 Datasheet, Recom Power Distributor
RV-2415S/R6.4 Details Description
Related parts for RV-2415S/R6.4
IC VREF SERIES/SHUNT 10V TO39 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 3A DO201AD datasheet.pdf
CONN RCPT HSNG 7POS 1.5MM CRIMP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 2POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT datasheet.pdf
CABLE 9COND 14AWG SLATE 500' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf