Ohmite RW1S0BAR100FT
RW1S0BAR100FT picture photo
Mfg. Part Number
RW1S0BAR100FT
Brief Description
RES SMD 0.1 OHM 1% 1W J LEAD
Datasheet Download
RW1S0BAR100FT.pdf
Availability of RW1S0BAR100FT
QUANTITY
RW1S0BAR100FT Order Process
Ship out your order
Specifications of RW1S0BAR100FT
Internal Part NumberEIS-RW1S0BAR100FT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Standard Package2,000
SeriesRW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.1
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±90ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case2512 J-Lead
Supplier Device PackageSMD J-Lead, Pedestal
Size / Dimension0.246" L x 0.136" W (6.25mm x 3.45mm)
Height0.141" (3.58mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RW1S0BAR100FT
Related LinksRW1S0B, RW1S0BAR100FT Datasheet, Ohmite Distributor
RW1S0BAR100FT Details Description
Related parts for RW1S0BAR100FT
IC REG LDO 5V 0.1A 20SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" WW datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 2M OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL TR 3" 2S FIN datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 429POS GOLD datasheet.pdf