Ohmite RW1S0BAR470J
RW1S0BAR470J picture photo
Mfg. Part Number
RW1S0BAR470J
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.47 OHM 5% 1W J LEAD
Datasheet Download
RW1S0BAR470J.pdf
Availability of RW1S0BAR470J
QUANTITY
RW1S0BAR470J Order Process
Ship out your order
Specifications of RW1S0BAR470J
Internal Part NumberEIS-RW1S0BAR470J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sensing Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRW
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.47
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±90ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case2512 J-Lead
Supplier Device PackageSMD J-Lead, Pedestal
Size / Dimension0.246" L x 0.136" W (6.25mm x 3.45mm)
Height0.141" (3.58mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RW1S0BAR470J
Related LinksRW1S0B, RW1S0BAR470J Datasheet, Ohmite Distributor
RW1S0BAR470J Details Description
Related parts for RW1S0BAR470J
CONN HEADER 11POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 100POS 1MM SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
RES SMD 18.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 1.1M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 106.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf