Ohmite RW1S0CKR010DET
RW1S0CKR010DET picture photo
Mfg. Part Number
RW1S0CKR010DET
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.01 OHM 0.5% 1W 4324
Datasheet Download
RW1S0CKR010DET.pdf
Availability of RW1S0CKR010DET
QUANTITY
RW1S0CKR010DET Order Process
Ship out your order
Specifications of RW1S0CKR010DET
Internal Part NumberEIS-RW1S0CKR010DET
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sensing Resistors
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRW1S0CK
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.01
Tolerance±0.5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case4324 J-Lead (4 Terminals)
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.425" L x 0.244" W (10.80mm x 6.20mm)
Height0.091" (2.30mm)
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RW1S0CKR010DET
Related LinksRW1S0CK, RW1S0CKR010DET Datasheet, Ohmite Distributor
RW1S0CKR010DET Details Description
Related parts for RW1S0CKR010DET
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 12W datasheet.pdf
TRANS NPN 32V 0.1A SOT-23 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
RES 270 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 2.7A 97 MOHM SMD datasheet.pdf
CABLE 40COND 24AWG SLATE 100' datasheet.pdf
CONN R/A PLUG 14PIN SLD CUP datasheet.pdf
DIODE ZENER 800MW SMF DO219AB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
FUSE 40A 1000V DC PV SIZE 1 DUAL datasheet.pdf