Ohmite RW3R0DBR010JT
RW3R0DBR010JT picture photo
Mfg. Part Number
RW3R0DBR010JT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.01 OHM 5% 3W J LEAD
Datasheet Download
RW3R0DBR010JT.pdf
Availability of RW3R0DBR010JT
QUANTITY
RW3R0DBR010JT Order Process
Ship out your order
Specifications of RW3R0DBR010JT
Internal Part NumberEIS-RW3R0DBR010JT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sensing Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.01
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±90ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case6327 J-Lead
Supplier Device PackageSMD J-Lead, Recessed
Size / Dimension0.625" L x 0.273" W (15.88mm x 6.93mm)
Height0.231" (5.87mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RW3R0DBR010JT
Related LinksRW3R0D, RW3R0DBR010JT Datasheet, Ohmite Distributor
RW3R0DBR010JT Details Description
Related parts for RW3R0DBR010JT
TVS DIODE 45VWM 72.7VC SMB datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS SKT datasheet.pdf
TRIMMER 3M OHM 3/4W LEADS datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED IND 0.7NH 600MA 100 MOHM datasheet.pdf