Vishay/Dale RWR71N2R21FMB12
RWR71N2R21FMB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR71N2R21FMB12
Brief Description
RES 2.21 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR71N2R21FMB12.pdf
Availability of RWR71N2R21FMB12
QUANTITY
RWR71N2R21FMB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR71N2R21FMB12
Internal Part NumberEIS-RWR71N2R21FMB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR71N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.21
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.812" L (4.75mm x 20.62mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR71N2R21FMB12
Related LinksRWR71N2, RWR71N2R21FMB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR71N2R21FMB12 Details Description
Related parts for RWR71N2R21FMB12
CONN HEADR 22POS DL R/A 15AU SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN ADAPT PLUG TO JACK BNC datasheet.pdf
DIE SET (SET OF 4) (MMT-BB-520) datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf