Vishay/Dale RWR71S2371FSRSL
RWR71S2371FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR71S2371FSRSL
Brief Description
RES 2.37K OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR71S2371FSRSL.pdf
Availability of RWR71S2371FSRSL
QUANTITY
RWR71S2371FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR71S2371FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR71S2371FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR71S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.37k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.812" L (4.75mm x 20.62mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR71S2371FSRSL
Related LinksRWR71S2, RWR71S2371FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR71S2371FSRSL Details Description
Related parts for RWR71S2371FSRSL
IC REG LDO 2.85V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 18VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
TWEEZER POINTED FINE 17B 4.72" datasheet.pdf
IR BACKLIGHT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 23.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 26 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
TFLEX 250V0 9" X 9" datasheet.pdf
INDICATOR datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE PIN datasheet.pdf