Vishay/Dale RWR71S5361FRRSL
RWR71S5361FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR71S5361FRRSL
Brief Description
RES 5.36K OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR71S5361FRRSL.pdf
Availability of RWR71S5361FRRSL
QUANTITY
RWR71S5361FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR71S5361FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR71S5361FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR71S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.36k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.812" L (4.75mm x 20.62mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR71S5361FRRSL
Related LinksRWR71S5, RWR71S5361FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR71S5361FRRSL Details Description
Related parts for RWR71S5361FRRSL
CONN SOCKET INVERSE 150POS 5ROW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
FILTER EMI 22000 PF PI TYPE MIL datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 100V X7R 2225 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
RES 750 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG BLACK 100' datasheet.pdf
FERRITE CORE RM 6UH N97 datasheet.pdf
FIXED IND 27MH 30MA 80 OHM TH datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf