Vishay/Dale RWR71S8060FRRSL
RWR71S8060FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR71S8060FRRSL
Brief Description
RES 806 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR71S8060FRRSL.pdf
Availability of RWR71S8060FRRSL
QUANTITY
RWR71S8060FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR71S8060FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR71S8060FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR71S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)806
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.812" L (4.75mm x 20.62mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR71S8060FRRSL
Related LinksRWR71S8, RWR71S8060FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR71S8060FRRSL Details Description
Related parts for RWR71S8060FRRSL
DUCT SLOT PVC DGY 3X3"(6=6') datasheet.pdf
IC RESET OD 3.8V 200MS 5SSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
Connector Receptacle USB micro B 5 Position Board Cutout, Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS STR 7.5MM datasheet.pdf
CAP CER 2.8PF 50V P2H 0603 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-20 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 90.9 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
ROUND SPACER M6 NYLON 1/8" datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 24V 50W datasheet.pdf