Vishay/Dale RWR74N30R0BSBSL
RWR74N30R0BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74N30R0BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 30 OHM 5W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74N30R0BSBSL.pdf
Availability of RWR74N30R0BSBSL
QUANTITY
RWR74N30R0BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74N30R0BSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR74N30R0BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)30
Tolerance±0.1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74N30R0BSBSL
Related LinksRWR74N3, RWR74N30R0BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74N30R0BSBSL Details Description
Related parts for RWR74N30R0BSBSL
CAP ALUM 6800UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 16A TO-220 datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT IPASS VERT 68POS SMD datasheet.pdf
4 POS SIL MALE VERT CONN F/LOCK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W datasheet.pdf
ULTRA-FLEX FEP 32 AWG 1000 FT RD datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH datasheet.pdf
TOOLING datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf