Vishay/Dale RWR74N47R5FSBSL
RWR74N47R5FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74N47R5FSBSL
Brief Description
RES 47.5 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74N47R5FSBSL.pdf
Availability of RWR74N47R5FSBSL
QUANTITY
RWR74N47R5FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74N47R5FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR74N47R5FSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)47.5
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74N47R5FSBSL
Related LinksRWR74N4, RWR74N47R5FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74N47R5FSBSL Details Description
Related parts for RWR74N47R5FSBSL
CAP CER 1000PF 2KV X7R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC PB ON/OFF CONTROLLER TSOT23-8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
LIMIT SWELEVATOR DOOR datasheet.pdf
CONN CAP COVER DUST FOR BNC JACK datasheet.pdf
CONN DSUB PCB THRU-HOLE datasheet.pdf
KIT CQM II AMP 3K-5K TERM N.A. datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 4.5A datasheet.pdf