Vishay/Dale RWR74S1212FSS73
RWR74S1212FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S1212FSS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 12.1K OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S1212FSS73.pdf
Availability of RWR74S1212FSS73
QUANTITY
RWR74S1212FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S1212FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR74S1212FSS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S1212FSS73
Related LinksRWR74S1, RWR74S1212FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S1212FSS73 Details Description
Related parts for RWR74S1212FSS73
RECT BRIDGE GPP 200V 8A GBU datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 400MA 560 MOHM datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .126" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
BUZZ PIEZO CIRC 30.7MM PANEL datasheet.pdf
Connector Socket 37 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
AMP LOW NOISE 1 STAGE XM SC70-6 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf