Vishay/Dale RWR74S1330FSRSL
RWR74S1330FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S1330FSRSL
Brief Description
RES 133 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S1330FSRSL.pdf
Availability of RWR74S1330FSRSL
QUANTITY
RWR74S1330FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S1330FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR74S1330FSRSL
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)133
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S1330FSRSL
Related LinksRWR74S1, RWR74S1330FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S1330FSRSL Details Description
Related parts for RWR74S1330FSRSL
RES SMD 316K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
IC VOLT DETECT LP 3.08V SOT23-3 datasheet.pdf
RES 732K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN CONTACT PIN 20AWG TIN datasheet.pdf
RES 274 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
MICRO 25C S 24" YEL NI datasheet.pdf
CONN 16POS MALE PROW A+C datasheet.pdf
XG4 18AWG 16/30 3C SHLD 600V datasheet.pdf