Vishay/Dale RWR74S1540FRBSL
RWR74S1540FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S1540FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 154 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S1540FRBSL.pdf
Availability of RWR74S1540FRBSL
QUANTITY
RWR74S1540FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S1540FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR74S1540FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)154
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S1540FRBSL
Related LinksRWR74S1, RWR74S1540FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S1540FRBSL Details Description
Related parts for RWR74S1540FRBSL
JUMPER-H1502TR/A2015L/H1500TR 2" datasheet.pdf
SSD 160GB SCSI datasheet.pdf
RES SMD 191K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 SQ WW datasheet.pdf
CONN RCPT WALL MNT 11POS W/PIN datasheet.pdf
RES 750 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 97.6 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 6.65K OHM 1% 30W datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 1A TO220-5 datasheet.pdf