Vishay/Dale RWR74S1R30FRRSL
RWR74S1R30FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S1R30FRRSL
Brief Description
RES 1.3 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S1R30FRRSL.pdf
Availability of RWR74S1R30FRRSL
QUANTITY
RWR74S1R30FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S1R30FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR74S1R30FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.3
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S1R30FRRSL
Related LinksRWR74S1, RWR74S1R30FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S1R30FRRSL Details Description
Related parts for RWR74S1R30FRRSL
IC REG LDO 2.85V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 1.27MM 100POS GOLD PCB datasheet.pdf
SENS 2000PSI 7/16-20 UNF 2B 4.5V datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 133MHZ 119BGA datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR ISL54060 datasheet.pdf
IC REG LDO 9V 1A DDPAK datasheet.pdf
Connector Socket 62 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf