Vishay/Dale RWR74S1R80FRBSL
RWR74S1R80FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S1R80FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.8 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S1R80FRBSL.pdf
Availability of RWR74S1R80FRBSL
QUANTITY
RWR74S1R80FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S1R80FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR74S1R80FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.8
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S1R80FRBSL
Related LinksRWR74S1, RWR74S1R80FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S1R80FRBSL Details Description
Related parts for RWR74S1R80FRBSL
AC/DC WALL MNT ADAPTER 12V 600MW datasheet.pdf
FIXED IND 6.8MH 330MA 3.9 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 4A TO263-5 datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 40 SILVER datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 5A AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 26.7K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 68PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
Connector Header, Top or Bottom Entry 74 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN PLUG 47POS INLINE PIN datasheet.pdf