Vishay/Dale RWR74S1R82FRB12
RWR74S1R82FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S1R82FRB12
Brief Description
RES 1.82 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S1R82FRB12.pdf
Availability of RWR74S1R82FRB12
QUANTITY
RWR74S1R82FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S1R82FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR74S1R82FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.82
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S1R82FRB12
Related LinksRWR74S1, RWR74S1R82FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S1R82FRB12 Details Description
Related parts for RWR74S1R82FRB12
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
CONN RECEPT 100POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 210PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
RACK AND PANEL RCPT 313POS datasheet.pdf
RND SPACER 0.091" NYLON 25.02MM datasheet.pdf
RES 104K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 20% 25V AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 10W datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS INLINE SKT datasheet.pdf