Vishay/Dale RWR74S22R1FRS73
RWR74S22R1FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S22R1FRS73
Brief Description
RES 22.1 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S22R1FRS73.pdf
Availability of RWR74S22R1FRS73
QUANTITY
RWR74S22R1FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S22R1FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR74S22R1FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)22.1
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S22R1FRS73
Related LinksRWR74S2, RWR74S22R1FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S22R1FRS73 Details Description
Related parts for RWR74S22R1FRS73
CAP CER 200PF 50V 0605 datasheet.pdf
MODULE PIP 3.3VIN 6A ADJ SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.5A SOT23-5 datasheet.pdf
CABLE 3COND 16AWG ORANGE 250' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 15A 125V datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CAP FILM 620NF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf
CTV 53C 53#20 SKT J/N RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 37POS SKT datasheet.pdf