Vishay/Dale RWR74S23R7FPRSL
RWR74S23R7FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S23R7FPRSL
Brief Description
RES 23.7 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S23R7FPRSL.pdf
Availability of RWR74S23R7FPRSL
QUANTITY
RWR74S23R7FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S23R7FPRSL
Internal Part NumberEIS-RWR74S23R7FPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)23.7
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S23R7FPRSL
Related LinksRWR74S2, RWR74S23R7FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S23R7FPRSL Details Description
Related parts for RWR74S23R7FPRSL
TRANSCEIVER/REGISTER 24TSSOP datasheet.pdf
TERM BLK DBL LVL PCB 3POS 5.0MM datasheet.pdf
CAP CER 390PF 1KV NP0 1812 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 1A 6DFN datasheet.pdf
IC TXRX MOD 915MHZ ULP SUB-GHZ datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 80TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 1300UF 63V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS PIN datasheet.pdf