Vishay/Dale RWR74S2R70FRB12
RWR74S2R70FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S2R70FRB12
Brief Description
RES 2.7 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S2R70FRB12.pdf
Availability of RWR74S2R70FRB12
QUANTITY
RWR74S2R70FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S2R70FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR74S2R70FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.7
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S2R70FRB12
Related LinksRWR74S2, RWR74S2R70FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S2R70FRB12 Details Description
Related parts for RWR74S2R70FRB12
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 4A 277VAC 28VDC datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 20% 50VDC AXIAL datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V TO277A datasheet.pdf
RES SMD 31.6K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.5K OHM 1% 30W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS INLINE PINS datasheet.pdf