Vishay/Dale RWR74S3920FMRSL
RWR74S3920FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S3920FMRSL
Brief Description
RES 392 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S3920FMRSL.pdf
Availability of RWR74S3920FMRSL
QUANTITY
RWR74S3920FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S3920FMRSL
Internal Part NumberEIS-RWR74S3920FMRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)392
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S3920FMRSL
Related LinksRWR74S3, RWR74S3920FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S3920FMRSL Details Description
Related parts for RWR74S3920FMRSL
MOLDED HEAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 59K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
TVS DIODE 3.3VWM 11VC 6XSON datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
FAN 80X25MM 12VDC IP68 57CFM datasheet.pdf