Vishay/Dale RWR74S3R03FRB12
RWR74S3R03FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S3R03FRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.03 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S3R03FRB12.pdf
Availability of RWR74S3R03FRB12
QUANTITY
RWR74S3R03FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S3R03FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR74S3R03FRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.03
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S3R03FRB12
Related LinksRWR74S3, RWR74S3R03FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S3R03FRB12 Details Description
Related parts for RWR74S3R03FRB12
IC AUTHENTICATE SHA-1 8-UMAX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 WW datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR FAN5617 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 226 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 2% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES 15.8K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf