Vishay/Dale RWR74S3R40FRRSL
RWR74S3R40FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S3R40FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.4 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S3R40FRRSL.pdf
Availability of RWR74S3R40FRRSL
QUANTITY
RWR74S3R40FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S3R40FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR74S3R40FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.4
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S3R40FRRSL
Related LinksRWR74S3, RWR74S3R40FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S3R40FRRSL Details Description
Related parts for RWR74S3R40FRRSL
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 8-SOIC datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
CASTER ASSBLY INSIDE MNT 700MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 1% 1/4W 0204 datasheet.pdf
CABLE CONN 5POLE datasheet.pdf
TGARD 5000,A0 TO-220 0.006" datasheet.pdf
CONN SEC II 18 POS 125 C/L datasheet.pdf