Vishay/Dale RWR74S40R2FSBSL
RWR74S40R2FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S40R2FSBSL
Brief Description
RES 40.2 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S40R2FSBSL.pdf
Availability of RWR74S40R2FSBSL
QUANTITY
RWR74S40R2FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S40R2FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR74S40R2FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)40.2
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S40R2FSBSL
Related LinksRWR74S4, RWR74S40R2FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S40R2FSBSL Details Description
Related parts for RWR74S40R2FSBSL
IC MUX DUAL RF VIDEO 4CH 28-SOIC datasheet.pdf
NUT DRIVER HEX SOCKET 3.2MM datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 523 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 200MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES 270 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS TIN 1MM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
TURTLE WRAP 2" BLACK 150' datasheet.pdf