Vishay/Dale RWR74S5360FSBSL
RWR74S5360FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S5360FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 536 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S5360FSBSL.pdf
Availability of RWR74S5360FSBSL
QUANTITY
RWR74S5360FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S5360FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR74S5360FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)536
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S5360FSBSL
Related LinksRWR74S5, RWR74S5360FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S5360FSBSL Details Description
Related parts for RWR74S5360FSBSL
CONN BNC PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONN MDR RCPT 40POS VERT T/H datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5MM SIDE 12POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 0.27 OHM 5% 2W 4527 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
HEAT SINK LED BLACK BRIDGELUX datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPST 15A 125V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
MODULE THYRISTOR 27A ADD-A-PAK datasheet.pdf