Vishay/Dale RWR74S5621BRB12
RWR74S5621BRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S5621BRB12
Brief Description
RES 5.62K OHM 5W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S5621BRB12.pdf
Availability of RWR74S5621BRB12
QUANTITY
RWR74S5621BRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S5621BRB12
Internal Part NumberEIS-RWR74S5621BRB12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.62k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S5621BRB12
Related LinksRWR74S5, RWR74S5621BRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S5621BRB12 Details Description
Related parts for RWR74S5621BRB12
RES SMD 133 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 16A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN IDC SOCKET 8POS 2MM GOLD datasheet.pdf
IC LATCH D-TYPE 9BIT BUS 24-DIP datasheet.pdf
RES SMD 1.74 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 120PF 200V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 37.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf
FUSE 100A 1000V DIN 00 AR datasheet.pdf