Vishay/Dale RWR74SR113FRS73
RWR74SR113FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74SR113FRS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.113 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74SR113FRS73.pdf
Availability of RWR74SR113FRS73
QUANTITY
RWR74SR113FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74SR113FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR74SR113FRS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.113
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74SR113FRS73
Related LinksRWR74SR, RWR74SR113FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74SR113FRS73 Details Description
Related parts for RWR74SR113FRS73
RES ARRAY 15 RES 47K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10V 20% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 97.6 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 5% 2500VDC RAD datasheet.pdf