Vishay/Dale RWR74SR150DSRSL
RWR74SR150DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74SR150DSRSL
Brief Description
RES 0.15 OHM 5W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74SR150DSRSL.pdf
Availability of RWR74SR150DSRSL
QUANTITY
RWR74SR150DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74SR150DSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR74SR150DSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.15
Tolerance±0.5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74SR150DSRSL
Related LinksRWR74SR, RWR74SR150DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74SR150DSRSL Details Description
Related parts for RWR74SR150DSRSL
DIODE MODULE 2KV 600A MAGN-A-PAK datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
SIDAC/FUSE SYM 4CHP 75V 250A SIP datasheet.pdf
CONVERTR DC/DC 3.3V 116W OUT T/H datasheet.pdf
IC CODEC SPKRPHONE 2CH 20-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 1% 3/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 6POS datasheet.pdf
IC POT 8B QUAD NONV 50K 20TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
SENSOR PRES 5PSI GAUGE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf