Vishay/Dale RWR74SR383FRB12
RWR74SR383FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74SR383FRB12
Brief Description
RES 0.383 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74SR383FRB12.pdf
Availability of RWR74SR383FRB12
QUANTITY
RWR74SR383FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74SR383FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR74SR383FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.383
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74SR383FRB12
Related LinksRWR74SR, RWR74SR383FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74SR383FRB12 Details Description
Related parts for RWR74SR383FRB12
IC CPU SUPRV 4K EE RST LO 8SOIC datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-TX datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM 50PS DL T/H 30AU datasheet.pdf
THYRISTOR SCR 1.5A 50V TO-92 datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 BRASS 12MM datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 60PS STR DL .100 TIN datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 58POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
MICRO Q F STR 36" MULTI datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf