Vishay/Dale RWR78N1052BSS73
RWR78N1052BSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR78N1052BSS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10.5K OHM 10W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78N1052BSS73.pdf
Availability of RWR78N1052BSS73
QUANTITY
RWR78N1052BSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78N1052BSS73
Internal Part NumberEIS-RWR78N1052BSS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78N1052BSS73
Related LinksRWR78N1, RWR78N1052BSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78N1052BSS73 Details Description
Related parts for RWR78N1052BSS73
IC OTP 256KBIT 45NS 28DIP datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 75V 150MA SOT323 datasheet.pdf
BUZZER MAGNETIC 12VDC 16MM PCMNT datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST ADJ 3A 16WQFN datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER 8-SOIC datasheet.pdf
RES 191 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Q18L BLK HS 7.68" Q TIE datasheet.pdf
CAP CER 82PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
TERMINAL,R PVF2 PG 4 3/8 datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 250VDC RADIAL datasheet.pdf