Vishay/Dale RWR78N1101FRBSL
RWR78N1101FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78N1101FRBSL
Brief Description
RES 1.1K OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78N1101FRBSL.pdf
Availability of RWR78N1101FRBSL
QUANTITY
RWR78N1101FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78N1101FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR78N1101FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78N1101FRBSL
Related LinksRWR78N1, RWR78N1101FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78N1101FRBSL Details Description
Related parts for RWR78N1101FRBSL
DIP CABLE - CDR24G/AE24M/CDR24G datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 2.4A 130 MOHM TH datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 1.5A DO214AA datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 370MA 750 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 15.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 120 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.25A 4DSBGA datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 254 TYP datasheet.pdf
CONN SEAL 18 POSITION datasheet.pdf
CONN M12 5POS datasheet.pdf